Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/www/sateza.cz/subdomains/www/templates/md-urban/index.php on line 15
5 let využívání odpadního tepla z bioplynové stanice

Novinky

Kraj informuje odběratele tepla

Olomoucký kraj na sklonku roku 2018 vydal brožuru pro provozovatele SCZT v Olomouckém kraji. Tento dokument vedle informací pro provozovatele zároveň informuje odběratele o dopadech odpojování se ze systému centrálního zásobování a zároveň poukazuje na chyby zkreslených a záměrně zavádějících nabídek firem, které  nabízí různé varianty zřízení domovních zdrojů. Jelikož se jedná o publikaci nezávislého subjektu, doporučujeme našim odběratelům její prostudování.

 

 

Odkaz ke stažení:https://www.olkraj.cz/search.php?co=marketingov%C3%A1+strategie+pro


 

 

Dokument ke stažení

 

Kraj informuje

Nonstop dispečink Šumperk

Rychlý kontakt

SATEZA a.s.

8.května 2948
787 01 Šumperk

IČ: 25 35 01 29
DIČ: CZ 25 35 01 29

Telefon Šumperk:
+420 777 221 283 - dispečink

+420 583 212 459  - firma

Telefon Jeseník:

+420 602 546 414 - dispečink

+420 584 411 747 - vedoucí střediska

  

E-mail:  sateza(et)sateza.cz

WWW: www.sateza.cz

Společnost SATEZA a.s. je zapsána v OR vedeném KS v Ostravě, spisová značka B 1350.

image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8

5 let využívání odpadního tepla z bioplynové stanice

SATEZA a.s. hodnotí 5-ti leté období spolupráce se společností První bioplynová Šumperk při výkupu tepelné energie. První bioplynová Šumperk, s.r.o., účelově založená společnost stavební firmou FORTEX-AGS, a.s. a zemědělskou společností ÚSOVSKO a.s., uvedla v roce 2009 do provozu bioplynovou stanici s instalovanou technologií tzv. suché fermentace.

Bioplynová stanice využívá zemědělskou biomasu, které zpracovává ročně cca 13,3 tis. tun. Jedná se o kukuřičnou siláž, travní senáž a hovězí hnůj.

Instalovaný el. výkon kogenerační jednotky GE Jenbacher je 526 kW a instalovaný tepelný výkon 548 kW. Projektované parametry roční výroby jsou 3 700 MWh el. energie a 14 600 GJ tepla pro externí využití. El. energie je dodávána do veřejné sítě za tržní ceny a při jejím prodeji je využíván systém zelených bonusů. Z tech-nologie vzniklé odpadní teplo je smluvně dodáváno teplovodem do kotelny K4 Finská provozované společností SATEZA a.s., kde je v instalované předávací stanici vykupováno. Tepelná energie tak slouží pro potřeby dodávek ÚT a TV pro přilehlé sídliště, přičemž v letních měsících dodávka téměř pokrývá potřebu pro přípravu TV pro soustavy zdrojů K3 Anglická – K4 Finská – K5 pod Senovou, které byly v roce 2011 vlastní investicí společnosti SATEZA teplovodně propojeny. Na kotelně K4 Finská byl současně snížen instalovaný výkon odpojením dvou kotlových jednotek.

Přestože kvalita dodávky tepelné energie z důvodu ne vždy rovnoměrné produkce bioplynu není stabilní a dodávka tepelné energie tak není v plánovaném objemu (cca 11 tis. GJ/rok), hodnotí spolupráci společnost SATEZA na základě pětiletého provozu výkupu tepla z této bioplynové stanice kladně. Výkup tepelné energie za výhodnou cenu je jedním z mnoha kroků společnosti v oblasti snižování nákladů a přínosem ke stabilizaci cen tepla v cenové lokalitě CZT Šumperk.  

 

Koncern
Vodárenství
Teplárenství